Renata Chylińska
Psychoterapeuta
Jestem psychoterapeutką pracującą w nurcie psychodynamicznym - absolwentką 4-letniej Szkoły Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Ukończyłam również 2-letnie Studium Socjoterapii i Psychoterapii dzieci i młodzieży.
Doświadczenie kliniczne zdobywałam na stażu w Oddziale Psychiatrycznym 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Niezwykle cennym jest dla mnie również doświadczenie siebie w roli pacjenta podczas szkoleniowej długoterminowej psychoterapii własnej, pozwoliło mi to zyskać głębsze spojrzenie na złożoność relacji terapeuta – pacjent.
Swoją pracę z pacjentami poddaję regularnej superwizji, korzystając ze wsparcia innych doświadczonych psychoterapeutów. Jako terapeuta przestrzegam zasad Kodeksu etyki psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, którego jestem członkinią.
W prowadzonej przeze mnie terapii psychodynamicznej bazą współpracy jest relacja psychoterapeutyczna oparta na poczuciu bezpieczeństwa, zaufaniu i akceptacji. Pacjent zachęcany jest do swobodnego dzielenia się swoimi myślami, skojarzeniami,
wyobrażeniami. Terapeuta z uwagą "podąża" za pacjentem, poszukując wspólnie z nim nowego rozumienia wnoszonych treści, bez oceniania, doradzania. Tworząca się więź aktywuje mechanizm "przeniesienia": w trakcie procesu terapeutycznego pacjent zaczyna przeżywać terapeutę tak, jak w przeszłości przeżywał znaczące dla siebie osoby (najczęściej rodziców), oraz "przenosić" na terapeutę przekonania i uczucia żywione do tych osób. Prowadzi to do aktywowania w relacji terapeutycznej nieuświadomionych konfliktów, potrzeb, oczekiwań, mających swoje źródło we wczesnych latach doświadczeń z ważnymi osobami. Terapeuta, dzięki zdolności empatii oraz specjalistycznej wiedzy, w toku terapii umożliwia pacjentowi głębsze zrozumienie swojej rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej. Uświadomienie przyczyn doświadczanych trudności oraz przeżycie korekcyjnych doświadczeń emocjonalnych w relacji terapeutycznej umożliwia trwałe zmiany osobowościowe oraz zdolność wprowadzania korzystnych zmian w funkcjonowaniu psychospołecznym. Osobowość to struktura kształtująca się latami, w związku z czym również wypracowanie trwałych zmian w tym zakresie wymaga odpowiednio długiego czasu leczenia. Proces ten trwa zwykle od roku do kilku lat, w zależności od rodzaju i nasilenia problemów, z jakimi zgłasza się pacjent, jego możliwości intelektualno-emocjonalnych oraz motywacji do zmiany.
W gabinecie pracuję z osobami dorosłymi.